דנה אשכנזי, e-mago.co.il - כתב עת בנושאי תרבות ותוכן 4.4.09

סיפור אגדה המכיל בתוכו דמיון פרוע, הומור שנון, ואיורים נפלאים,  ומהווה שילוב בין קומדיה רומנטית לבין פרודיה על עולם האגדות. הוא מכיל בתוכו מסרים של קבלת האחר והשונה, ואף שההומור השנון שבו מיועד ללא ספק גם לקהל המבוגרים, הוא נכתב במקור לקוראים הצעירים.
"הסיפור המושלם" עוסק בכוח הדמיון ובהדדית שבין עולם המציאות לעולם הדמיון, לצד יחסים חמים ואוהבים בין אב לבנו בעידן המודרני. בסיפור המסגרת מספר האב ליובל בנו סיפור דמיוני תוך כדי הכנת ארוחה מפנקת. וכשם שהקמח, הסוכר, החלב והביצים יוצרים את הבלילה של הבלינצ'ס, כך הדמיון העשיר, השאלות והסקרנות של יובל, ושיתוף הפעולה המשפחתי בין האב המספר, הבן הדעתן, והאם המקשיבה והמייעצת יוצר את המינון הנכון ללידתו של סיפור הרפתקאות עשיר ויוצא דופן. וכך בתוך סיפור מציאותי של הווי משפחתי, נוצר לו סיפור דמיוני של ממלכה קסומה בעולם מקביל ולו חוקים משלו.
 
בתחילה נראה שהכנת הבלינצ'ס תוך כדי יצירת האגדה היא אך ורק חלק מסיפור מסגרת לעלילה הפנימית, אולם במהרה מתברר הקשר ההדוק שבין הדיאלוג המתפתח בין האב לבנו לבין הסיפור הפנימי, העוסק ביכולת לבחור את תוכן החיים וברצון לפעול כנגד כל הסיכויים ולהפוך בשם האהבה את הבלתי אפשרי לאפשרי. עלילת הסיפור קשורה לתהליך יצירה משפחתי משותף שבמהלכו הסיפור הפנימי רוקם עור וגידים לכדי ישות משלו. כך נעה לה העלילה בין רגעי כניעה וקבלת המוסכמות לבין הרצון להתמודד על הבלתי אפשרי.

"הסיפור המושלם" מהווה ללא ספק יצירה קלאסית, קריאתו מהווה חוויה של הנאה צרופה לילדים ומבוגרים כאחד.

                             

נוריתהה, אתר ספרים ללא ירקות, 29.03.2009
סיפור מקסים, מלא הומור. קראתי בכיף, עם חיוך על השפתיים. באמת שקסם של סיפור.
ממליצה בחום מכל הלב. הנאה מובטחת. אני מאוד נהניתי.

 

רונית רוקאס, עכבר העיר, 15.4.09
"הסיפור המושלם", שכתב אלדד אילני ואייר יניב שמעוני, הוא סיפור מקסים על נסיך ונסיכה, שהכירו, התאהבו וחיו באושר ועושר עד עצם היום הזה. אבל יותר משהסיפור מספר על נסיכה בעלת אף נשרי והנסיך הבולגרי שאוהב אותה, הוא מספר עלינו: איך אנחנו קוראים, ובעצם גם מספרים, סיפור של אגדה היום. מאחורי השורות ובתוכן הוא גם מספר כמה דברים על היחסים בינינו לבין ילדינו.

אז איך אנחנו קוראים סיפור של אגדה? גם באירוניה וגם בחדווה, גם במודעות גדולה אבל עדיין בהשתוקקות, ממש כמו פעם. כולנו אמנם יודעים איך כל זה ייגמר – טוב, אלא מה – אבל אנחנו, הורים וילדים, עדיין שמחים לשמוע סיפור שמרכיביו פשוטים ותמימים. סיפור מושלם, כמו שאילני קורא לו, שנחתם בנשיקה, ולא ממשיך אל מעבר לה. נישואים, כביסות, ילדים צורחים, וכל הבלגן הזה שמקלקל את כל האגדות.

אבל גם מי שרוצה לספר – ולהאזין – לסיפור מושלם לא יכול לעשות את זה היום ממש כמו פעם, בתמימות נטולת כל אירוניה. לכן המספר מקפיד על טון מלא הומור, ומוסיף לאגדה גם סיפור מסגרת, הכולל אבא שבא מוקדם מהעבודה, ולרגל המאורע מפנק את הבן שלו בבלינצ'ס, קולה וסיפור. סיפור המסגרת הזה תורם דיאלוגים חינניים ומשעשעים בין הבן לאב, אך גם מעורר כמה מחשבות נוגות על היחסים ביניהם, שאינם שונים אולי ממה שקורה היום בהרבה משפחות.

 


 
 
ד"ר איה מרבך וד"ר רחל עזוז – דףדף
הצעה להפעלה כיתתית בעקבות הספר, מתוך אתר "דףדף"
קראו עוד>>